به علت نوسانات بازار، قبل از خرید به منظور استعلام موجودی و قیمت محصولات با ما تماس بگیرید. 09366619924 | 02166410451
گردبر بیمتال

گردبر بی­متال و کاربردهای آن

معرفی گردبر بی متال و کاربرد آنها

گردبر بی متال (Bi-metal hole saw) در دو جنس فولادهای ابزاری HSS و HSSE Co 8 وجود دارند که با آنها می‌توانید مصالح مختلف را به بهترین شکل سوراخ کنید.

در آخرین مقاله با عنوان آنچه باید در مورد گردبرهای HSS و کاربیدی بدانید، نگاهی دقیق‌تر به ویژگی­ها و کاربردهای گردبرهای HSS و کاربیدی انداخته ­ایم. در آنجا آموختیم که گردبردها برای برش فلزات بسیار مناسب هستند.

گردبر بیمتال نه تنها برای برش فلزات بلکه برای برش چوب نیز بسیار مناسب هستند. گردبرهای بی‌ متال در دو جنس فولادهای ابزاری HSS و HSSE Co 8 (8٪ کبالت) وجود دارند.

مشخصات گردبر بی متال

بدنه اصلی و لبه‌های اصلی برنده در گردبرهای بی‌ متال از دو جنس فولاد ابزاری مختلف (بی­ متال) تشکیل شده است. بدنه اصلی از یک فولاد انعطاف­ پذیر ویژه تشکیل شده است و دندانه‌هایی که مصالح را برش می‌دهند از جنس HSS یا HSSE Co 8 ساخته شده‌اند.

دندانه‌ها به بدنه اصلی جوش داده شده است. دو گردبر بی‌متال با دو نوع دندانه متفاوت عبارتند از:

  • HSS با دندانه­ های متغیر
  • HSSE Co 8 با دندانه‌های ریز

دندانه‌ های متغیر و ریز اطمینان می‌دهد که گردبر در مصالح گیر نکرده و بسیار روان کار خواهد کرد. تعداد لبه ­های برنده در گردبرهای بی‌متال نسبت به گردبردهای کاربیدی بیشتر است که برش تمیزتری را به ارمغان می­ آورد.

برای سوراخ­کاری با گردبر بی‌متال، به یک پایه نگهدارنده و یک مته راهنما نیاز دارید.

از آنجا که گردبر و پایه نگهدارنده جدا از یکدیگر هستند، می‌توانید سریعاً از گردبرهایی با قطرهای مختلف (۱۴ تا ۲۱۰ میلی­متری موجود در محصولات ما) به همراه پایه نگهدارنده استفاده کنید. مته راهنما این امکان را فراهم می­کند تا کار مرکزیت سوراخ و هدایت مته به داخل سوراخ به خوبی انجام شود. برای سه­ نظام­های مختلف، نگهدارنده­ های مختلفی وجود دارد.

در صورت تمایل، می‌توانید از فنر اجکتور برای خروج مواد برش ­خورده از داخل گردبر استفاده کنید.

گردبر بیمتال
گردبر بیمتال
گردبر بیمتال
گردبر بیمتال

کاربرد گردبر بیمتال

گردبر بیمتال برای برش فلزات و چوب مناسب هستند. بهترین نتایج را در فولادهای تا ضخامت حداکثر ۵ میلی­متر می­توان مشاهده کرد. با گردبر بی‌متال HSSE Co 8 می‌توانید فولاد ضدزنگ را نیز برش دهید اما تنها این کار را بر روی ورق‌های با ضخامت حداکثر ۱.۵ میلی­متر انجام دهید.

از موارد استفاده این گردبرها می­توان به تأسیسات بهداشتی و برقی اشاره کرد.

در هنگام برش فولاد یا فلزات، به تعداد صحیح دوران گردبر دقت داشته باشید. در جدول سرعت برای گردبرهای بی‌متال مقادیر صحیح دوران را ملاحظه خواهید کرد.

گردبر بیمتال HSS با دندانه‌های متغیر

گردبر بیمتال با دندانه‌های متغیر، موادی مانند آلومینیوم، چوب یا تخته­ گچ را با کیفیت بهتری برش می­دهند. سطوح برش در این گردبرها در مقایسه با گردبرهای بی‌متال HSSE-Co 8 با دندانه‌های ریز، کمی زبر به نظر می­رسد.

اغلب از این گردبر برای سوراخ­­ کردن جای پریزها و کلیدهای روشنایی (قطر ۶۸ میلی­متر) و داکت کابل­ها در میزهای کار یا میزهای آشپزخانه استفاده می‌شود.

گردبر بی‌متال HSSE-Co 8 با دندانه‌های ریز

محتوای بالای کبالت در این گردبرها، مقاومت در برابر سختی و حرارت بالا را تضمین می‌کند. این بدان معنی است که جنس فولاد ابزار در دماهای بالا سختی خود را از دست نمی‌دهد.

وجود دندانه‌های نرم در این گردبر، الگوی برش بهتر و درعین حال مصرف توان کمتری را به ارمغان می‌آورد.

مته گردبر
مته گردبر
مته گردبر
مته گربر

به این دو دلیل (مقاومت در برابر حرارت بالا و برش تمیزتر) گردبر بی‌متال HSSE-Co 8 مخصوصاً برای برش فلزاتی مانند فولاد آلیاژی و غیرآلیاژی (تا ۵ میلی­متر)، فولاد ضدزنگ (تا ۱.۵ میلی­متر) و مصالح نرم با ضخامت­های کمتر مناسب است.

تولید حرارت پایین حین برش فلزات در این گردبرها در مقایسه با گردبرهای بی‌متال HSS، باعث افزایش عمر مفید گردبر می‌شود.

زمینه‌های کاربردگردبر بی‌متال
برش فولادهای غیرآلیاژی تا عمق برش ۵ میلی­متر (تا ۷۰۰ N / mm2)، فلزات غیرآهنی و سبک، پلاستیک، تخته ­گچ، و تخته‌های سبک، تخته فیبر، تخته سه­ لا و چوبHSS با دندانه­ های متغیر
فولادهای آلیاژی و غیرآلیاژی (تا ۱۰۰۰ N / mm2)، فولادهای آلیاژی کروم بالا مانند فولاد ضدزنگ، فولادهای مقاوم در برابر زنگار و اسیدها، فلزات غیرآهنی و سبک (آلومینیوم)، فولاد ضد زنگ (تا ۱.۵ میلی­متر)HSSE Co 8 با دندانه‌های نرم

هنگام سوراخ­کاری فولادهای آلیاژی حتما باید از ماده خنک­ کننده استفاده شود.

هنگام سوراخ­کاری با گردبر بی­متال، لطفاً به دستورالعمل‌های زیر توجه کنید:

  • با فشار ثابت و کم سوراخ­کاری کنید
  • هنگام سوراخ­کاری از حرکات آونگی بپرهیزید
  • جدول سرعت سوراخ­کاری با گردبر را مشاهده کنید
  • از مواد خنک­کننده استفاده کنید
  • این گردبرها برای کار به صورت چکشی مناسب نیست

خلاصه

گردبر بیمتال برای کاربردهای مختلفی مناسب هستند.

با گردبر بی‌متال HSS شما می­توانید کارهای سقف کاذب زیادی انجام دهید. می‌توانید به خصوص در برش پلاستیک‌های چوبی یا نرم به عمق برش ۲۸.۰ میلی­متر برسید.

شما می‌توانید از گردبر بی­متال HSSE Co 8 برای برش فلزات استفاده کنید و بهترین نتایج را در برش فولاد (تا ۱۰۰۰ N / mm2) با حداکثر ضخامت ۵.۰ میلی­متر و برش فولاد ضدزنگ با حداکثر ضخامت ۱.۵ میلی­متر بگیرید. حین کار با مواد نرم‌تر می‌توانید به عمق برش حداکثر ۲۸.۰ میلی­متر نیز دست یابید.

از گردبرها می‌توان بر روی دستگاه دریل دستی یا ایستاده که دارای مرکزیت (concentr) بالایی هستند استفاده کرد.

در مقایسه با گردبردهای کاربیدی، گردبرهای بی­متال برای عمق­های برش بزرگتر مناسب هستند. بنابراین شما می­توانید مواد بسیار سخت را با گردبردهای کاربیدی برش ‌دهید (فولاد تا ۱۰۰۰ N / mm2).

جدول زیر به شما یک نمای کلی از خصوصیات و زمینه‌های کاربرد گردبرهای کاربیدی و بی­متال ارائه می‌کند.

مجموعه کاملی از گردبرهای بی‌متال به همراه لوازم جانبی مانند فنر اجکتور و پایه ­های نگهدارنده را می‌توان در قسمت محصولات پیدا کنید.

مراحل گردبر 3
مراحل گردبر ۳
مراحل گردبر 6
مراحل گردبر ۶
مراحل گردبر 2
مراحل گردبر ۲
مراحل گردبر 5
مراحل گردبر ۵
مراحل گردبر 1
مراحل گردبر ۱
مراحل گردبر 4
مراحل گردبر ۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی