به علت نوسانات بازار، قبل از خرید به منظور استعلام موجودی و قیمت محصولات با ما تماس بگیرید. 09366619924 | 02166410451
مته

مته دریل مگنت

منظور از مته دریل مگنت، ابزاری است که با آن می توانیم بر روی سطوح مختلف فلزی سوراخ هایی در سایز های مختلف ایجاد کنیم. با توجه به ساختار و تکنولوژی مته ها از ان ها در شرایط متفاوتی استفاده میشود. به طور مثال برای سوراخ کاری “راه به در” بهتر است از مته گردبر Annular Cutter استفاده شود، به این دلیل که دیگر نیاز به استفاده از پیش مته ندارد و فرایند سوراخ کاری در یک مرحله انجام می شود. و برای سوراخ کاری هایی که “راه به کور” هستند بهتر است از مته های تو پر مارپیچی Twist Drill استفاده شوند.

انواع روش های سوراخ‌کاری دریل مگنت

سوراخ‌کاری با مته مارپیچی Twist drilling

مته مارپیچی که به آن مته تو پر نیز گفته می‌شود در دو مدل ته گرد و ته کونیک در بازار وجود دارد. این نوع از مته‌ها با روش براده برداری از سطح فلز فرایند سوارخ‌کاری را انجام می‌دهند.

سوراخ‌کاری با مته تو پر مارپیچی Twist Drilling در قطر‌های بزرگ به دلیل این که سطح بیشتری از فلز با مته درگیر می‌شود ممکن است دریل مگنت و یا پایه مگنت توان سوراخ کاری در یک مرحله را نداشته باشد و اپراتور مستلزم استفاده از مته پیشرو و سوراخ‌کاری چند مرحله‌ای است. به طور مثال برای ایجاد یک سوراخ به قطر ۳۲ میلیمتر نیاز به استفاده از مته پیشرو در سه مرحله هستیم. به این صورت که در مرحله اول از مته ۱۲ میلیمتر برای سوراخ‌کاری اولیه و در مرحله دوم از مته ۲۲ میلیمتر برای بزرگتر کردن سوراخ و در نهایت با مته ۳۲ میلیمتر سوراخ کاری را به اتمام میرسد. استفاده از مته‌های پیشرو باعث می‌شود مته با سطح کمتری از فلز درگیر شود و دریل کاری آسانتر و با فشار کمتر به دستگاه انجام می‌شود.

سوراخ‌کاری با مته گردبر Annular Cutter

تیغه برش حلقوی یا همان مته گردبر یک ابزار برش مخصوص برای دریل مگنت جهت ایجاد سوراخ‌ در سطوح فلزی است. مته گردبر دریل مگنت به شکل یک استوانه تو خالی گرد است که بر روی لبه دایره شکل آن دندانه‌های تیزی برای برشکاری وجود دارد، که با براده برداری محیط دایره شکل، عملیات سوراخ‌کاری را در یک مرحله انجام می‌هد. و پایان در مرکز استوانه ای شکل مته گردبر قطعه فلز برش خورده شده خارج میشود. 

در این روش سطح کمتری از مته با فلز درگیر شده و عملیات سوراخ‌کاری سریع‌تر و کارآمد‌تر انجام می‌شود. و در انتهای فرایند یک پوکه از سطح برش داده شده فلز از داخل مته گردبر خارج می‌شود.

به طور مثال اگر بخواهیم یک سوراخ به قطر ۳۲ میلی متر ایجاد کنیم دیگر نیاز به استفاده از مته پیشرو نیست و تنها در یک مرحله با استفاده از مته گردبر این سوراخ را ایجاد می‌کنیم، و در این روش چون سطح کمتری از مته با فلز درگیر می‌شود اصطکاک کمتری ایجاد شده و فرایند سوراخ‌کاری چهار برابر سریعتر و با صرف توان کمتری از موتور دریل انجام شود. در این روش به دلیل صرف زمان و نیروی انسانی کمتر، فرایند سوراخ‌کاری با بازدهی بیشتری در انجام عملیات با دریل مگنت صورت می‌گیرد.

مته گردبر دریل مگنت (تیغه برش حلقوی)

مته گردبر Annular Cutter دریل مگنت یک ابزار مخصوص برای دریل جهت سوراخ کاری در فولاد است. مشابه اره گردبر برای چوب، تیغه برش حلقوی فقط لبه بیرونی سوراخ را برش میدهد. این تیغه برش سوراخهای یکدست و دقیق را بدون نیاز به پیش‌ سوراخ کاری یا دریل پله‌ ای با ضریب خطای کمی ایجاد میکند. تیغه برش حلقوی سوراخهای بزرگتر با نیرو و مدت زمان کمتر نسبت به مته دریل مارپیچ Twist Drill ایجاد میکند. هنگامی که میچرخد، تیغه برش از بیرون لبه های برش تراشه‌ هایی تولید میکند و بعد از برش سوراخ، قطعه‌ دور ریز (Slug) (تکه‌ ای گرد از فولاد از مرکز تیغه برش) جدا شده و میافتد.

 
مته گردبر دریل مگنت
مته گردبر دریل مگنت
مته HSS

چرا از مته گردبر دریل مگنت استفاده کنیم

مته گردبر دریل مگنت قابلیت‌های سوراخکاری بالایی را ارائه می‌دهند. این مته ها سریعتر برش می‌دهند، دوامشان بیشتر است، سوراخ نهایی بهتری را ایجاد می‌کنند؛ سوراخی که واقعا گرد است و ضریب خطای بسیار کمی دارد، امکان تیزشدن مجدد دارند و و سوراخها را با نیرو و گشتاور کمتری ایجاد می‌کنند.

از کدام مته گردبر دریل مگنت استفاده کنیم

به جدول صفحه ۱۹ جهت تعیین اینکه از کدام تیغه برش حلقوی استفاده کنید نگاه کنید. تیغه برش حلقوی که انتخاب می‌کنید به قطر سوراخ، عمق برش و نوع مواد بستگی دارد. انواع گوناگونی از تیغه‌های برش‌ حلقوی طراحی شده‌اند تا مواد زیر را برش دهند:

 • فولاد کم‌کربن
 • فولاد ضدزنگ
 • آلومینیوم
 • آلیاژهای سخت مثل تیتانیوم
 • هاستلوی (سوپرآلیاژی فولادی)
 

قطر و عمق

وقتی صحبت از تعیین ابعاد تیغه برش می‌شود، قطر و عمق وارد ماجرا می‌شوند. اگر به یک تیغه برش واقعی نگاه کنید، عمقش از آنچه سنجیده شده‌است بیشتر است (یک تیغه برش یک اینچی در حقیقت بین ۱ تا ۱.۴ اینچ اندازه‌اش است)؛ این کار تضمین می‌کند ابزار کاملا سوراخ را حفر کند و طولی اضافی را جهت تیزسازی مجدد فراهم می‌کند.

ساختار هندسی تیغه برش

زاویه‌های روی دندانه‌های برش در نحوه عملکرد ابزار تاثیر بزرگی می‌گذارد. زاویه‌های دقیقتر عمر و دقت ابزار را افزایش می‌دهند. مته گردبر ۴ نوع متفاوت از ساختار هندسی دندانه به شرح زیر دارد:

 • دو زاویه‌ای
 • دو و سه زاویه‌ای- لبه هوگن
 • برش دسته‌ای
 • صنعتی

ساختار هندسی استاندارد در مقایسه با برش دسته‌ای

اکثر تیغه‌های برش‌ حلقوی دارای ساختار هندسی استاندارد هستند. این تیغه‌های برش‌ را جهت برش تکه‌ای از فولاد طراحی کرده‌اند. سریعترین و صافترین سوراخی را ارائه می‌دهند که قطعه‌ فلزی استوانه‌ای شکلی تولید می‌کند. زمانی که سوراخکاری دو یا چند نوع مواد لازم است، استفاده از تیغه‌های برش با ساختار هندسی برش دسته‌ای الزامی است. دندانه‌های برش از زیر و رو برش می‌دهند که قطعه‌ای به شکل استوانه دایره‌ای تولید می‌کنند.

مته گردبر
مته

بدون روکش در مقایسه با روکشدار

برای ۸۰ درصد مصارف مته گردبر دریل مگنت تیغه برش HSS استاندارد بهترین عملکرد را دارد. استفاده از تیغه برش روکشدار یا کاربیدی در این مصارف مزیت مضاعفی ارائه نمی‌دهد. زمانی استفاده از تیغه برش روکشدار یا کاربیدی نتیجه مطلوب دارد و با خود عمر افزایش یافته ابزار را بهمراه دارد که با مواد سخت سروکار داریم.

انواع تیغه‌های برش حلقوی

مجموعه ۱۲۰۰۰ M2 HSS (فولاد تندبر)

رایج‌ترین نوع که از آن در انواع متفاوتی از مصارف استفاده می‌کنند.

 • فولاد کم‌کربن و ساختمانی
 • آلومینیوم
 • فولاد ضدزنگ (BHN کمتر)

مجموعه ۱۲۰۰۰ M2 HSS قلع اندود

روکشدار کردن عملکرد بهتری را در فولادهای سخت ارائه می‌دهد.

 • فولاد ساختمانی
 • فولاد ضدزنگ
 • کاپرهد سرکاربیدی

کاربید در مواد سخت‌تر یا ساینده طول عمر بیشتری را برای ابزار فراهم می‌کند. از RPM (دور در دقیقه) بیشتر نسبت به ابزار HSS جهت بهره‌مند شدن از بهترین طول عمر استفاده کنید.

 • مواد زنگ‌زده و اکسیدشده
 • فولاد ضدزنگ و ساختمانی
 • AR (آلیاژی از فولاد با کربن بالا)

انواع دیگر تیغه‌های برش حلقوی

هوگن انواع دیگری از تیغه‌های برش حلقوی را حتی برای ورقه‌های فلزی تولید می‌کند. در زیر دو نوع تیغه برش حلقوی جهت استفاده در دریل‌های دستی و دریل‌های فشاری آورده‌شده‌است. این تیغه‌ها بسیاری از مزیت‌های مشابه با تیغه‌های برش حلقوی دریل مگنت مثل سرعت، کیفیت سوراخ و طول عمر بیشتر ابزار را ارائه می‌دهند.

پین مته گردبر دریل مگنت چیست

وسیله‌ای بزرگ شبیه میخ که باید در هنگام کار با مته گردبر استفاده شود. پین سه کاربرد خیلی مهم را ارائه می‌دهد:

 • مرکز سوراخ را شناسایی می‌کند
 • امکان جاری‌ شدن در اطراف قطعه فلزی و دندانه‌های برش را به خنک‌کننده می‌دهد
 • قطعه دورریز را در پایان برش جدا می‌کند

پین ها از مرکز تیغه برش عبور می‌کنند. پس از اینکه سوراخ ایجاد شد در داخل میله دریل مگنت فرو می‌روند. پین ها مدت زیادی دوام می‌آورند و نسبت به طول مته می‌توان آنها را با قطر های مختلف مته گردبر به کار برد.

مته دریل مگنت
مته دریل مگنت

مته گردبر دریل مگنت :

انجام عملیات سوراخکاری با دریل مگنت به وسیله مته گردبر دریل مگنت، بهترین و کارامد ترین روش برای انجام عملیات سوراخکاری است.

با مته گردبر دریل مگنت می توان سوراخ هایی به قطر ۱۲ تا ۱۰۰ و عمقی در حدود ۳۰ تا ۱۰۰ میلیمتر با مته دریل مگنت ایجاد کرد

مته گردبر دریل مگنت در دو مدل  HSS  و  TCT یا ( کاربیدی ) می باشد .

مته گردبر دریل مگنت را می‌توان بر روی آهن، استیل، فولاد، انواع فولاد، آلومینیوم، مس، برنج و انواع ورق های آهنی و استیل و …. استفاده کرد.

مزایای استفاده از مته گردبر دریل مگنت

در اندازه سوراخکاری هیچ محدودیتی ایجاد نمی‌کند

قدرت و دوام بالای مته گردبر دریل مگنت باعث کاربرد بیشتر این محصول در بازار شده است

استحکام و قدرت بالا در مقابل شکستن

بالا بردن راندمان فرایند سوراخکاری

تیغه های سر مته در طری مدت طولانی کند می‌شوند

انجام عملیات سوراخکاری حتی ب روی ورق های ضخیم

دارای قیمت پایین

خنک کاری مته دریل مگنت به صورت اتوماتیک

بالا رفتن رفتن فرایند سوراخکاری و نفوذ بسیار قوی داخل ورق

قدرت و جنس عالی نسبت به مته های قدیمی

مته دریل مگنت قابلیت انجام عملیات سوراخکاری در هر نوع فولاد و ورق را دارد

درگیری همه دنده ها با صفحه ورق هنگام برش

 

 

برای خواندن مقالات و کسب اطلاعات بیشتر به صفحه اشنایی به مته های HSS و TCT سر بزنید.

مته دریل مگنت

منو اصلی